Blog and ping

Mit kell tudni az izomlázról?

Mindegyikünk ismeri azt az érzést, amely legtöbbször akkor köszönt ránk, amikor hosszú idő után először mozgatunk meg egy testrészünket. Egész komoly fájdalamat tud okozni és sokszor napokig megmarad. Úgy hívják: izomláz.

Izomláz

Az izomláz kialakulását sokáig egyértelműen a táplálékkal bevitt szénhidrát anaerob, tejsavas lebomlásával magyarázták. Manapság komoly vita alakult ki a témában, a tudósok egy része a sejtekben a kalcium felszaparodása folytán keletkező fehérjebontó enzimeket teszi felelőssé, amelyek az izomrostokat károsítják. Konszenzus nincs a kérdéskörben, a tankönyvek pedig még mind a tejsavas erjedést oktatják, így hát most ezt a megközelítést nézzük meg részletesebben.

Szénhidrátok

A tejsav problémakörének megértéséhez előszőr a szénhidrátokról kell néhány szót ejtenünk.

A szénhidrátok kapcsán sajnos nem tudom megállni, hogy az edzők egyik kedvenc kérdésköréről szót ne ejtsek: az amatőr sportolók gyakran esnek abba a hibába, hogy fogyókúrás terveikre hivatkozva elégtelen mennyiségű szénhidrátot fogyasztanak. Bármilyen sporttevékenységet végzünk sok energiát használunk el. Nagyon fontos, hogy a rendszeres, intenzív mozgás mellett táplálkozásunknak szénhidrátdús legyen! Az elégtelen mennyiségű szénhidrátbevitel rosszulléthez és ájuláshoz is vezethet. Nem véletlen, hogy az ún. Atkins-diéta pár évtizeddel ezelőtt áldozatokat is szedett hívei sorában, s azóta számos kutatás bizonyította, hogy a szervezet számára végzetes lehet a szénhidrát megvonása. Az elégséges szénhidrátbevitel tehát fontos, és nem csak az élsportolók számára!

Szénhidrátbontás

A szénhidrátok a szervezet legjobb energiaszolgáltatói, ezt két alapvető tulajdonságuk is alátámasztja. Egyik sajátosságuk, hogy ezt a tápanyagot a test bármely sejtfélesége képes energianyerés céljából hasznosítani, azaz  univerzális energiaszolgáltatóról beszélünk. A másik érdekes tulajdonságuk, hogy kétféleképpen is képesek lebomlani a sejtekben – akkor is, ha van, valamint akkor is, ha nincs elegendő oxigén a szervezetben a lebontó-folyamatok számára. Az előbbit aerob, az utóbbit anaerob szénhidrátbontásnak nevezik.

A Pasteur-effektus szerint a sejtek, ha csak tehetik, az aerob, azaz oxidatív utat választják a lebontáshoz. Amikor nem áll rendelkezésre elég oxigén anaerob folyamat következik be. Így van ez az egyik legfontosabb egyszerű szénhidrát, a glükóz esetében is. A glükóz lebontása 18-szor hatékonyabb aerob mint anaerob módon, ilyenkor vízzé és széndioxiddá bomlik le. Anaerob úton ebből az egyszerű szénhidrátból tejsav lesz, ez az izom sav-bázis viszonyát bontja meg, savas irányba tolja el. Az izomrostok megduzzadnak, az izmokban lévő idegvégződések pedig ezt közvetítik fájdalomként az idegeken keresztül az agyba. Ennek a jelenségnek a neve az izomláz, amelytől az átlagember 2-4 nap alatt tud megszabadulni.

Küzdelem az izomláz ellen

Az edzettebbek, akik többször kerülnek hasonló helyzetbe az edzések során, jobb savtűrő képességgel rendelkeznek, a tejsav lebontása javul, felgyorsul. Erre külön edzéstervvel lehet készülni. Gondoljunk csak például Kovács Katira, aki 2009-ben a kajak-kenu VB-n egyesben és fél óra múlva kettesben is indult és nyert! Az első versenyszám után biztos őt is izomláz gyötörte, hiszen nem csak úgy evezett egyet lefelé a Dunán, hanem élete egyik legrangosabb versenyén állt rajthoz, de mégis, fél óra elteltével ismét első tudott lenni a világversenyen. Jó példa arra, hogy a rendszeres edzés, a sportevékenyég növeli az izomzat teljesítőképességét.

Érdekes, és számunkra fontos kérdés, hogy milyen módon előzhető meg az izomláz. Van néhány szempont amelyet mindenképpen érdemes betartani.

1. Bemelegítés, a fokozatosság elvének betartása

Az edzések elején mindig bemelegítünk, ez egyrészt megadja az alaphangulatot, hiszen a gyakorlatok egy része játékos, másrészt a bemelegítéssel elkerülhetők a sérülések és megelőzhető az izomláz. Egyéni nordic walking gyakorlásnál mindenki hajlamos ezt megspórolni, pedig nem szabadna, ugyanolyan fontos, mint maga a nordic walking!

2. Levezetés, nyújtó gyakorlatok

Az edzések végén természetesen nyújtunk, nem múlhat el sem nordic walking óra sem közös kirándulás anélkül, hogy a végén ne nyújtanánk egy jót. Minden igénybevett testrészre külön oda kell figyelni, ehhez nem árt egy képzett oktató. Érdemes memorizálni a gyakorlatsorokat, hogy az egyénileg végzett nordic walking végén is jól menjen a levezetés!

3. Sportkrémek

Sokféle mozgás előtti és utáni szer kapható, érdemes kikisérletezni, hogy kinek melyik használ. Komolyabb igénybevétel után mindenképpen érdemes bedörzsölni a fáradt testrészeket!

4. Váltózuhany

A hideg-meleg víz többszöri változtatásával végzett zuhányozás elősegíti az intenzív vérkeringést, amely meggyorsítja a tejsavas erjedést.

Tanulságok 

Mi a tanulság az 50 felett fitten olvasói számára? Mozogni kell és fontos! De ismernünk kell testünket és határainkat. Tudatosan válasszunk megfelelő mozgásformát. Természetesen a nordic walking a legjobb döntések közé tartozik, de itt is a részletekben rejlenek a titkok! Gyertek el a nordic walking edzésekre, ott megtanulhatjátok a helyes bemelegítést, mozgássort, technikákat. S így tényleg elkerülhető az izomláz. Tudjátok: 50 felett is fitten! 

Kipróbálnád a nordic walkingot? Választhatsz, mi felel meg a legjobban:

NW Start, NW Start 50+, NW Tech tanfolyamok
NW Edzések
NW Túrák
NW Magánórák

Leave a Comment

Previous post:

Next post:

UA-11735331-1