Blog and ping

Újévi fogadalom vagy pozitív újdonságok?

Te is tettél valamilyen újévi fogadalmat 2011-re? Talán végre tényleg komolyan belekezdesz egy fogyókúrába, netán egy igazi életmódváltást fontolgatsz? Vagy elhatároztad, hogy ha esik, ha fúj hetente háromszor mozogsz egy kicsit? Netán valami egész másra tettél ígéretet? Kevesebbet fogsz túlórázni? Több időt töltesz a családoddal?

A régi jó hagyományok szerint legtöbbünk tesz valamiféle újévi fogadalmat. Ezek közül jónéhány az egészséges élet és a testmozgás témakörében tett elhatározás: megígérjük, hogy lefogyunk, odafigyelünk az egészségünkre, leszokunk a dohányzásról, többet mozgunk stb.

Sokan kapnak ajándékba különböző sporteszközöket, szobabiciklit, a különböző csoda-fogyókúra könyvek egyikét, fitneszterem bérletet –  csupa-csupa hasznos dolgot, amely az új évben közelebb vihet a hőn áhított célhoz.

A probléma általában mindezen eszközökkel az a gyakran megtapasztalt jelenség, hogy az első izgalom és jószándékú elhatározás után a tárgyak általában valamelyik sarokban porosodva várják sorsuk jobbrafordulását.

Tapasztalataim szerint két sporteszköz általában elkerüli balsorsát: a nordic walking bot és a sífutóléc. Mindkét sportban van valami belső erő, amely rendszerességre ösztökél, talán az a szabadságérzet, hogy bárhol bármikor űzhető, kedvenc terepünk vár, szelhetjük a jól ismert erdei utakat, köszönthejük erdőt járó sporttársainkat, akik hasonló eszközökkel, vagy csak egyszerűen kuttyát sétáltatva, biciklizve, futva keresztezik utunkat. A nordic walking és a sífutás is a maga természetességében hordja az erőt, mosolygásra készteti használóját és az arra rácsodálkozót egyaránt.

Az újévi fogadalmakra visszatérve kénytelenek vagyunk megállapítani, hogy szerencsés kivételektől eltekintve igen rövid életűek. Felmérések szerint csak minden tizedik fogadalmat tartjuk be, a saját magunknak vagy a családunknak tett ígéretek hamar feledésbe merülnek.

Gyakran az irreális célkitűzés, máskor a kitartás hiánya az ok. Ráadásul fókuszba kerülnek negatívumok, vélt vagy valós tökéletlenségek, mint pl. a túlsúly, vagy egyes családi problémák. Sokszor túl nagy elánnal veti bele magát a fogadalom megvalósításába az elszánt koccintó, és hamar feladja a küzdelmet, amint az első lelkesedés tovaszáll. Ez aláássa az önértékelést, és a pozitívnak induló, önfejlesztő elhatározások lelki válságba is torkolhatnak.

Nagyszabású újévi elhatározások helyett egyszerűen koncentráljunk néhány fontos dologra, amelyeket könnyen követhetünk egész éven át, míg végül életünk részévé, kikerülhetelen tényezővé válik, és pozitív irányba befolyásolja testi és lelki egészségünket egyaránt.

  1. Legyünk aktívak! A testedzés endorfintermelő, bizonyítottan javít a lelkiállapotunkon. Ráadásul nem kell élsportolóvá válnunk – egy kiadós erdei séta komoly hatással van testünkre és lekünkre egyaránt.
  2. Járjuk a természetet! Legtöbbünk számára kisebb-nagyobb erőfeszítéssel elérhetők az erdők, amelyek fantasztikus feltöltődési lehetőséget nyújtanak minden évszakban. A természet újrafelfedezése az egyik legizgalmasabb kalandunkká válhat az új évben!
  3. Kertészkedjünk! Ha nincs kerted akkor is van megoldás! A legkisebb balkonládából is fantasztikus fűszerkertet lehet varázsolni, és a lakótelepi közkerteket is meg lehet művelni. Éledeznek különböző mozgalmak, keress egyet és fedezd fel újra a saját kert, a saját termény örömét, még akkor is, ha az kezdetben csak néhány szál bazsalikom. Rögtön más íze lesz az ételnek.
  4. Főzzünk örömmel!  Sokak szerint Magyarországon ma gasztroforradalom van. Valószínüleg igaz, bár még csak a kezdetén járunk. De soha ennyi gasztroblog, szakácskönyv, főzőkurzus nem kellette magát, mint mostanában. Rengetegen fedezik fel maguknak a főzés örömét, az ezzel járó alkotói szabadságot és lehetőségeket. Próbálj meg az alapanyagokra odafigyelve, az egészséges táplálkozás jegyében főzni, meglátod, egy idő után már nem is kívánsz mást!
  5. Tanuljunk valami újat! Egy új nyelvet, zenét, valamit, amit mindig is szerettünk volna kipróbálni. Az élethosszig tartó tanulás nem csak szlogen, hanem valóságos lehetőség. Az internet a tudás kimeríthetetlen tárháza – mindent megtaláhatsz rajta, amit keresel. Élj vele! Ne csak szörfölj, tanulj is szisztematikusan.
  6. Adjunk valamit a közösségnek! Az önkéntes munka ugyanolyan jó hatással lehet saját magunkra, mint azokra, akiknek segítünk. Lehetőség rengeteg van, mindenki megtalálhatja a saját érdeklődésének, képességeinek megfelelőt. Számtalan civil kezdeményezés indult be országszerte nemes célok érdekében, s a segítség szinte mindenhol elkel. Adni jó!
  7. Legyünk tagjai közösségeknek! Együtt minden könnyebb, a testmozgás, az életmódváltás, a tanulás – minden. A jó társaság inspiráló, a közös élmények tartósabbak, jó dolog valahová tartozni. Keress magadnak társakat, hidd el sokan járnak hasonló cipőben, mint te.

Gondoljunk pozitívan az előttünk álló évre, és tekintsünk örömmel a lehetőségekre, amelyeket kínál. Higyjétek el, nem az újévi fogadalmakon múlik, hanem a hozzálláson, azon, hogy meglátjátok-e a jót, az adódó alkalmakat és rátaláltok-e azokra, akik hasonlóan gondolkodnak.

Mi itt vagyunk, várunk, segítünk! A nordic walking botodat ne felejtsd otthon! 🙂

Previous post:

Next post:

UA-11735331-1