Blog and ping

Játékos jógafoglalkozás gyerekeknek

Már régóta fontolgatom, hogy összeszedem tapasztalataimat röviden a gyermekjógával kapcsolatban. Bár ez nem kifejezetten 50felettfitten téma, de hátha Titeket is érdekel.

Gyemekjóga? Ki hallott már ilyet?

A játék, a mozgás és a mese a gyermeki lét alapja. A vidámság, a harmónia, remélhetőleg az egészség is, a félelem nélküli világ az ő igazi kis világuk. Az öröm, a jó kedv náluk még természetes, nézz csak rá egy kisgyerekre. A különböző hagyományok, szokások, kultúrák, kortárs csoportok, barátok, felnőttek és még sorolhatnám, mind más hatást, élményt váltanak ki a gyerekekből. De vajon hogyan lehet ezeknek mind megfelelni? A körülöttünk – felnőttek körül – lévő zajos világ, a filmek, a hírek, a különböző látszatbolygók, megzavarják a gyermekeket, hiszen ezekből általában hiányoznak a magasabb rendű értékek.

Manapság különösen fontos, hogy érett EQ-val rendelkező, döntésképes gyerekeket neveljünk, akik képesek eligazodni a mai világ szürke útvesztőiben. Az iskola sajnos leginkább értelmi intelligenciánkat növeli, viszont a valóság azt mutatja, hogy az életben döntéseink nagy százalékát érzelmi intelligenciánkkal hozzuk meg.

A gyerekjóga a test, az lélek és az elme edzése, ahol a mese, a történet és erre az adott mozgás az eszköz, ami összeköt.

A jóga a mozgás, a torna, a fejlesztés, a mese, a játék és a különböző extra órák egyik legjobb ötvözete, amit problémás gyerekeknek nyújthatunk különóra hegyek, fejlesztőprogramok, számítógép, TV, és „benyomható” filmek helyett. Mert játszani tudni kell.

Jogagyerekrajz

–       A gyakorlatok fejlesztik a gyerekek mozgáskoordinációját és finom motoros készségét
–       Fejlesztik a koordinációs, egyensúly és a koncentrációs képességét.
–       Megteremtik a gyerekek önbizalmának egyensúlyát.
–       Fejlesztik az idegrendszert, elősegítik a gyerekek érését.
–       Fejlesztik a gyerekek érzelmi intelligenciáját.
–       Feloldják a gyerek aggodalmait, félelmeit, szorongásait.
–       A jóga támogatja a gyermekeket érzelmi világuk kezelésében.
–       Növeli a bátorságot, önbecsülést.
–       Fejleszti a ritmusérzéket, növeli a testtudatot, javítja a testérzékelést.
–       Rávezet a helyes tartásra, a légzés tudatosítására, javítja a testtartást.
–       Növeli a kreativitást.
–       A mozgás harmonizálja a gyerekek testét, lelkét egyaránt.
–       A társas mozgásmóka nyitottabbá, befogadóbbá teszi a gyermeket.

Hogyan is néz ki egy ilyen jógaóra?

Bemelegítő gyakorlatokkal kezdünk, majd játékos, mozgásos gyakorlatokat végzünk. Az egyes gyakorlatokkal, elemekkel különböző állatokat, természeti vagy emberalkotta képződményeket utánozunk, mesébe vagy történetbe szőve. Rövid relaxáció/pihenő után nagymozgásos feladatok, ügyességi, páros vagy csapatos gyakorlatok következnek. Az óra végét közös játékkal zárjuk.

Previous post:

Next post:

UA-11735331-1