Blog and ping

Csontritkulás és a nordic walking

Talán meglepő a címbéli párosítás, de a nordic walking pozitív egészségügyi hatásai közül az egyik legfontosabb a csontritkulással kapcsolatos. A mozgás, és ezen belül azon mozgások, amelyek a csonttömeg megtartását segítik, nagy szerepet játszanak a megelőzésben, a betegség kialakulása után pedig a további romlás megakadályozásában. A másik népbetegség, az artrózis és a nordic walking kapcsolatáról korábbi cikksorozatunkban már szót ejtettünk.

Mivel a csontritkulás (oszteoporózis, osteoporosis) népbetegséggé vált, és a lakosság nagy %-át veszélyeztetei, szükségesnek tartottuk egy hosszabb lélegezetű cikksorozatot, amely talán segít abban, hogy felismerjük, megértsük – mit kell tegyünk a „néma járvány” ellen.

Első cikkünkben a csontritkulás veszélyeiről, fajtáiról lesz szó.

A csontritkulás előfordulása megdöbbentő méreteket öltött

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO)   szerint a csontritkulás (oszteoporózis) a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek mellett a  legjelentősebb népegészségügyi probléma. Becslések szerint világszerte a 60-70 évesek mintegy 30%-át, míg a 80 év felettiek kétharmadát sújtja. Magyarországon kb. 1 millió embert (!) érint, nagyon nagy arányban a gyengébb nem képviselöit. Magyarországon évente mintegy 100 ezer csonttörés következik be oszteoporózis következtében,

Néma járványnak is nevezik, hiszen kialakulása lappangó: amikor a tüneteke megjelennek a betegség már előrehaladott állapotban van. Korai szűrővizsgálattal egy viszonylag kis arányú csontvesztés azonban már diagnosztizálható.

Mit kell tudni a csontozatunkról?

A csontváz testünk tartó- és támasztórendszere, 206 csontból áll, az össz testtömeg kb. 15%-át teszi ki. Fontos élettani szerepet tölt be, hiszen a belső szervek számára biztosítja a felfüggesztést, helyet ad a csontvelőnek és kalciumraktárként funkcionál.

A csontok átépülése folyamatos, de a csontsűrűség 30-35 éves kor körül eléri a maximumát, ezután fokozatosan csökken, évente 0,5-1,5%-kal. Az átépülést a csontfaló és a csontépítő sejtek végzik, amelyek munkája normális esetben összehangolt. Amennyiben az összhangban zavar támad, illetve ha nem áll rendelekzésre elegendő kalcium a beépüléshez kialakulhat a csontrendszer megbetegedése.

Az összhang megteremtésében a mellékpajzsmirigy  hormonjai és a nemi hormonok játszanak szerepet, a kalcium beépülésének zavarainál a kalciumbevitel, meghatározott vitaminok és nyomelemek hiánya ill. a testmozgás hiánya meghatározó.

Az osteoporózis kialakulása és fajtái

Az osteoporosis a csont anyagcseréjének a betegsége, melynek következtében károsodik a csont szerkezete, csökken a csont tömege. A csontok ásványianyag tartalmának csökkenése a csont szilárdságának gyengüléséhez vezet, amely növeli a törési hajlamot. Kezdetben a csukló és a csigolyák, idősebb korban a felkar és a csípő csontjai válnak törékennyé.

A csontritkulásnak több típusa van. Az ún. primer csontritkuláson belül is két fajtát különböztetünk meg, a posztmenopauzás oszteoporózist, amely a változókor utáni egy éven belül jelentkezik, és igen jelentős csontvesztéssel járhat. Az ezen eredetű csontritkulás a nők körében hatszor gyakoribb. A másik az ún. szenilis, időskori oszteoporózis, általában 70 év felett jelentekzik és kétszer gyakoribb a nőknél. Lassabb csontvesztést jelent, de a csontépítés párhuzamos lassulása miatt ez is igen súlyos következményekkel járhat.

A szekunder oszteoporózis az összes megbetegedés kb. 5%-ában fordul elő, s valamely elsődleges okra vezethető vissza. Kialakulhat egy-egy betegség következtében, gyulladásos reumatológiai problémák, vagy hematológiai betegségek kisérőjeként is. Az oszetoporózishoz vezető betegségek közé tartoznak pl. a pajzsmirigy túlműködés, mellékpajzsmirigy túlműködés, gyomor-, bélrendszeri, máj-  és veseproblémák.  A máj és a vese rendellensségei különösen nagy rizikófaltort jelentenek, mivel megfelelő működésük elengedhetetlen a D-vitamin szervezet számára felhasználható átalakításában. Sajnos, számos olyan gyógyszer is van, amely szintén előidézhet csontritkulást.

Követekező cikkünkben a kockázati tényezőket vesszük sorra, megpróbálunk utánajárni, hogy miért vált népbetegséggé a csontritkulás.

Previous post:

Next post:

UA-11735331-1